Pamięć o przeszłości. Rafał PacanowskiW dniu 25 kwietnia br. ukazał się folder pt. „Pamięć o przeszłości. Miejsca Pamięci poświęcone Walczącym o Wolną Polskę, poległym i pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej na Ziemi Włoszczowskiej” opracowany przez Rafała Pacanowskiego, przy współpracy: mjr Ryszarda Marcinkowskiego, kpt. Zbigniewa Ptasińskiego, Grażyny Tatar, Grażyny Albrycht i Mariusza Wiśniewskiego.

Jest to już druga publikacja wydana pod patronatem Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego. Folder ten ma charakter okolicznościowy, związany z 65 rocznicą opanowania Włoszczowy przez oddział Armii Krajowej dowodzony przez por. „Marcina” – Mieczysława Tarchalskiego i 65 rocznicą „Akcji Burza”, i zorganizowanymi z tej okazji uroczystymi obchodami w dniu 26 kwietnia 2009 roku, których organizatorami byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Zarząd Koła we Włoszczowie i Burmistrza Gminy Włoszczowa. Honorowy Patronat nad uroczystymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

Pamięć o przeszłościFolder ma na celu pozostawienie dla potomnych pamięci o ludziach z różnych organizacji bojowych (Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej czy Batalionów Chłopskich), którzy złożyli na ołtarzu Ojczyzny najwyższą ofiarę – swoje życie. Zawarta w nim treść to informacje pochodzące z pomników i tablic pamiątkowych znajdujących na terenie powiatu włoszczowskiego.

Publikacja liczy 64 strony. Zawiera w sobie 72 kolorowe zdjęcia pochodzące ze zbiorów: Rafała Pacanowskiego, Ryszarda Marcinkowskiego, Jana Stawowczyka, Anny Suchanek, Pawła Zasady i Starostwa Powiatowego we Włoszczowie i Urzędu Gminy Włoszczowa.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw wiadomość: